جناب آقای مجید کوهستانی سردبیر محترم روزنامه ورزشی گل
با سلام و احترام
پیرو درج خبر « نورم فروشی بازیکنان خارجی در فدراسیون اندیشمندان و اقدام به خودسوزی یک شطرنج باز در مسابقات جام خزر» در تیتر صفحه اول و درج مقاله ای با عنوان «اقدام به خودسوزی یک شطرنج باز در مسابقات جام خزر» در صفحه 7 ضمیمه «گل کوچک» به شماره 1165 مورخ دوشنبه 3 اسفندماه 1388، با عنایت به وجود برخی مطالب خلاف واقع، کذب و تهمت، جوابیه ای در 5 صفحه به شرح ذیل تنظیم شده است، لذا خواهشمند است دستور فرمایید طبق ماده 23 قانون مطبوعات با همان قلم و در همان صفحات به عنوان جوابیه روابط عمومی این فدراسیون درج و منعکس گردد.
لازم به ذکر است فدراسیون شطرنج طبق تبصره 1 ماده 30 قانون مطبوعات شکایت خود را نسبت به آن روزنامه و شخص خبرنگار مربوطه آقای امیرحسین متقی رسما" از طریق مراجع قانونی پیگیری خواهد کرد.


مهندس محسن توکلیان
مدیر روابط عمومی فدراسیون شطرنج 

ادامه مطلب را ببینید.

«پس از حضور مهندس کامبوزیا در فدراسیون شطرنج»

" جام فجر (مشهد) و جام خزر (رشت) قویترین مسابقات آزاد بین المللی تاریخ شطرنج کشور"

- اشارات موردنظر در مقاله مذکور به «جام خزر» بوده که هشتمین دوره آن به همت هیات شطرنج استان گیلان و با حمایت تربیت بدنی استان برگزار شده است که به علت شتاب خبرنگار، تحت عنوان جام فجر قید گردیده است!


- تعداد شرکت کنندگان در جداول پنج گانه جمعاً 851 نفر بوده که نگارنده مقاله 688 نفر اعلام و با عدد 1000 مقایسه کرده است که البته به اعتقاد تمامی کارشناسان شطرنج، حضور بی سابقه 851 ورزشکار شرکت کننده، در تاریخ میزبانی مسابقات شطرنج در داخل کشور بی سابقه است. این در حالی است که با حضور 12 استاد بزرگ (GM)، 21 استاد بین المللی (IM)، 12 استاد فیده(FM) و در مجموع 72 بازیکن خارجی از کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، لیتوانی، ترکمنستان و هندوستان در کنار جمعی از شطرنج بازان مطرح و مدعی کشورمان، این دوره از بازیها به یکی از قوی ترین مسابقات آزاد بین المللی در تاریخ ورزش شطرنج کشور تبدیل شد.


- این مسابقات با حضور استاندار محترم استان گیلان و با نظارت و هماهنگی اداره کل تربیت بدنی استان و حراست محترم اداره تربیت بدنی گیلان برگزار شد. در ایام سوگواری رحلت حضرت محمد(ص) و شهادت امام رضا (ع) هیچ مسابقه ای انجام نشد، ضمن اینکه در طول مسابقات پرسنل و عوامل محترم حراست با لباس متحد الشکل، در نظارت و کنترل شرکت کنندگان همکاری فداکارانه ای داشتند.


نگارنده مطلب به جای بیان حقایق و اخبار، به تخطئه نمودن و مسخره کردن برگزار کننده و فدراسیون پرداخته است. اشاره به عدم حضور دو بازیکن خارجی (الکسی دریف از روسیه و تانیا ساچدف از هند) به دلیل تاخیر و دیر اقدام کردن در اخذ روادید و تغییر برنامه بوده که به همین دلیل نتوانستند در مسابقات حضور یابند. آیا این امری است طبیعی یا عجیب؟!!


چرا نگارنده به حضور 72 بازیکن دیگر خارجی اشاره ای نداشته است ؟!


- نگارنده عدم برگزاری برخی برنامه های جنبی و عدم حضور چند میهمان فوتبالی در مراسم اختتامیه را مطرح نموده (!!) که موضوع میهمانان مطرح شده حتی در صورت صحت، چیزی از اصل ارزش مراسم اختتامیه را که به صورت باشکوهی برگزار گردید نمی کاهد.


- نگارنده نگرانی اصلی خود را از عدم سلامت جدول مسابقات اعلام می دارد و ادعا دارد که « به گفته شاهدان و نه کارشناسان امر، جام خزر امسال، آلوده ترین جدول را در بین مسابقات شطرنج چند سال اخیر داشت» و متاسفانه در ادامه، مسئولین فدارسیون را به تبانی و واسطه گری در امر تبانی و داد و ستد پول و امتیاز متهم می نماید!!

نکته اینجاست که با توجه به اینکه این مسابقه بین المللی به صورت آزاد برگزار شده و جزو مسابقات رسمی این فدراسیون نمی باشد، فدراسیون تنها رئیس کمیته داوران را به عنوان سرداور به این مسابقات اعزام کرده و هیچ فرد دیگری به عنوان نماینده فدراسیون در این مسابقات حضور نداشته است. لذا می توان نتیجه گرفت که سرداور مسابقات را متهم به موارد فوق الذکر کرده که قطعاً دور از واقعیت و غیرممکن است، و جای سوال دارد که خبرنگار محترم چگونه و به استناد چه مدارکی و با چه انگیزه ای این تهمت بزرگ و نابخشودنی را روا داشته است؟- کم اهمیت جلوه دادن نتایج درخشان شطرنجبازان تراز اول کشور که همگی از جوانان مستعد و عضو تیم های ملی کشور می باشند از دیگر افتخارات نگارنده است. چرا که در این مسابقات آقایان همایون توفیقی و اصغرگلی زاده ( نفر سوم و چهارم کشور در سال جاری ) با شایستگی موفق به کسب نورم استاد بزرگی و آقایان علی عابدی، امیرمحمد سوزنکار و شاهین کوهستانی از کشورمان به همراه کارن گریگوریان از کشور ارمنستان موفق به کسب نورم استادی بین المللی شدند که این نفرات نیز از بازیکنان شناخته شده و با سابقه ورزش شطرنج هستند. ضمن اینکه در بخش بانوان نیز خانم ها میترا حجازی پور و غزل حکیمی فرد که هر دو جزو ملی پوشان تیم بانوان ایران هستند، پس از تلاش مداوم و تمرینات مستمر موفق به کسب نورم استاد بزرگی بانوان شدند. آیا می دانید برای گرفتن نورم استادی شطرنج، حداقل در یک جدول 9 دوری، باید با چند بازیکن عنوان دار از کشورهای مختلف بازی کرد؟ حال چرا خبرنگار محترم روزنامه این بازیکنان شایسته کشور و اعضای کادر برگزاری مسابقات را متهم به تقلب، آنهم با دادن لپ تاپ یا 2000 دلار (!!) پول نقد و... کرده است که جای تامل و صد البته تاثر دارد. اگر قرار باشد این بازیکنان قادر به کسب نورم نباشند و نیازمند خرید و فروش نورم باشند، پس چه کسانی بایستی در این رشته ورزشی موفق به گرفتن نورم استادی شطرنج شوند؟

- نگارنده محترم در ادامه، پرده از یک تخلف (!) دیگر بر می دارد و ادعا دارد که سرداور مسابقات سهل انگاری کرده و درجه بین المللی و امتیازهای بازیکن ترکمنستان را محاسبه نموده است. واقعیت امر این است که کشور ترکمنستان به دلیل «عدم پرداخت حق عضویت» خود، از طرف فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) موقتاً از ماه قبل تعلیق شده است، و این امکان وجود دارد که هر لحظه با پرداخت بدهی خود مجدداً از حالت تعلیق خارج شود که این موضوع هیچ ارتباطی به حق شرکت بازیکنان این کشور در مسابقات آزاد ندارد و سرداور و یا برگزار کننده نمی تواند به این دلیل مانع حضور یک بازیکن در یک مسابقه شود. زیرا این امر خلاف مقررات فدراسیون بین المللی شطرنج است. ضمن اینکه محاسبه درجه یا ریتینگ اکتسابی بازیکنان نیز از وظایف فیده است و گزارش مسابقات توسط کمیسیون مربوطه در فدراسیون بین المللی شطرنج مورد بررسی قرار می گیرد و مرجع اعلام تخلف و رسیدگی به موضوع فدراسیون بین المللی شطرنج خواهد بود.

بدیهی است که مطالب درج شده کذب محض بوده و طبق قوانین فدراسیون بین المللی تخلفی در این مورد صورت نگرفته است. اما با خواندن ادامه مطلب متوجه می شوید که خبرنگار روزنامه گل، به اطلاعات محرمانه خزانه داری فیده نیز دسترسی دارد و اعلام نموده که بدهی فدراسیون ترکمنستان 2500 دلار می باشد! و البته معلوم نیست چطور به این نتیجه رسیده که فدراسیون ایران قصد دارد بدهی فدراسیون ترکمنستان را بپردازد !!! ضمن اینکه حق عضویت فدراسیونها به صورت یورو و یا فرانک سوئیس توسط فیده اعلام می شود، و نه به دلار؟!


- موضوع ترک رقابتها توسط 3 داور کشور دست آویز دیگری است که سناریوی سیاه نمایی و تخریب چهره مسئولین فدراسیون و هیات شطرنج گیلان را باورکردنی سازد، اما اینکه سه داور محترم کشور به دلیل نارضایتی از شرایط اسکانشان، با اعلام رسمی به سرداور مسابقات و با هماهنگی فدراسیون، در دور سوم جدول مسابقات را ترک کردند، موضوعی است که فدراسیون درباره وضعیت اسکان این عزیزان تحقیق خواهد کرد، نه اینکه خبرنگار بخواهد از آن به عنوان دلیلی دیگر برای تخریب هر چه بیشتر مسابقه سوء استفاده کند!!


- روزنامه نگار محترم باز هم درخصوص خودسوزی یک شطرنج باز (!!!) به قدری شتابزده و تند قلم زده که حتی شاید یادش رفته که خود او به بازیکن مورد اشاره دوبار پیامک زده و درخواست نموده که با هزینه آقای خبرنگار به تهران بیاید و نسبت به درخواست مبنی بر به تائید گزارش جعلی خودسوزی و دیگر تهمت ها از جمله نورم فروشی صحه بگذارد، که صد البته با مخالفت بازیکن مورد اشاره مواجه شده است.


- واضح است که نگارنده اصلی و نه ظاهری مقاله، نه به قصد انتقاد سازنده و از روی دلسوزی اقدام به نگارش مطلب فوق نموده است، بلکه با غرض ورزی کاملاً آشکار، و با اشاره معنی دار به سرپرست فعلی و رئیس قبلی فدراسیون، سعی در ایجاد جو منفی و تشویش اذهان عمومی را داشته است که مشخصاً در جهت جانب داری سوال برانگیز به نفع رئیس قبلی فدراسیون بوده است.

این در شرایطی که فدراسیون فعلی به دور از حاشیه ضمن اجرای تقویم و برنامه های مصوب مجمع، تلاش می کند تعهدات و بدهی های میلیونی دوره محمدابراهیم مداحی ریاست قبلی فدراسیون که بالغ بر 180 میلیون تومان است را پرداخت کند.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 اسفند 1388    | توسط: مدیر سایت    | طبقه بندی:    | نظرات()